Sáhněte o velikost níže oproti svým botám nelyžařským a hned poté na civilní číslování zapomeňte. Pokud vám boty po nazutí přijdou „příjemné“ a „pohodlné“, nebrat! Takový pocit si nechte do sandálů a bačkor. Jděte velikostně ještě níže!
Pokud i po zapnutí boty cítíte snesitelný dotek palce se špičkou botičky, vypadá to slibně. Pozor, většinou čtete a slyšíte, že po zapnutí by se palec měl přestat dotýkat. Jenže právě tímhle si zaděláte na brzký průšvih. Palec by se měl uvolnit až poté, kdy pokrčením kolen zatlačíte patu do polstrování lyžařské boty.
Zásadou je „žádný pohyb paty, ale zachování jemné pohyblivosti v klenbě a prstech“. Botu, kde se pata zvedá či dokonce cestuje dopředu, v žádném případě neberte.
Kdy poprvé postavit dítě na lyže?
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Je fajn postavit dítě poprvé na lyže ve chvíli, kdy na to jsou rodiče psychicky a dítě fyzicky připraveni, a ve chvíli, kdy na to všichni zúčastnění mají chuť. Dá se ale říci, že optimální je postavit dítě na lyže mezi 3. a 6. rokem. Přičemž většinou platí, že to, co se dítě naučí na lyžích za dva roky mezi 3. a 5. rokem, je schopné po 5. roce dohonit za krásné 3 dny.